dancers yellow2

dancers yellow

Hello Everyone!

 

Our May 19th Recital Programs for Show A and Show B are posted below.  Dress Rehearsal performance times are also listed. Please arrive with your dancer dressed and ready to dance 30 minutes prior to the time listed.

Reminder: Dress Rehearsal is Friday, May 18th at Council Rock High School South.  

Our show times for Saturday, May 19th are Show A at 11am and Show B at 2:30pm.  Your dancer should be dropped off at the backstage hallway 30 minutes prior to show time (10:30am and 2pm respectively) dressed and ready to dance.  For the safety of our dancers, NO PARENTS WILL BE PERMITTED PAST THE BACK STAGE DOOR.  We have a full staff of teachers and veteran volunteers to make sure all of the dancers are well cared for and safe.  They are our priority, and we appreciate your cooperation.

Show A - 2018
TIME # Performance Name : Song Title
4:00 Run Away Baby :  (Class: T 6:30 Tap Team I, S 11:30 Tap Team* - Fran Mangin)
4:05 Dancing Queen :  (Class: T 4:30 CR, S 9:30 Creative Rhythm - Fran Mangin)
4:10 Party :  (Class: S 11:30 Beg, Hip-Hop - Kris McKinster)
4:15 Somewhere Only We Know :  (Class: S 10:30 Ballet Int. - Abby Markward)
4:20 My Boyfriend's Back :  (Class: W 4:30 Combo II - Fran Mangin)
4:25 Handjive :  (Class: W 4:30 Beg. Musical Theatre 5-7yrs. - Allison Finklestien)
4:30 SOLO - Madison Handfinger
4:35 Titanium :  (Class: Th 6:30 Beg. Modern - Allison Finklestien)
4:40 Proud Mary :  (Class: T 5:30 Pee Wee Company, M 4:30 Pee Wee II - Fran Mangin)
4:45 10  Flash Light :  (Class: T 5:30 Ballet Int. - Allison Finklestien)
4:50 11  "G" Slide :  (Class: Th 5:30 Beg. Hip Hop - Abby Markward)
4:55 12  SOLO - Annie
5:00 13  Work :  (Class: M 4:30 Junior Company - Leigh Bednoff)
5:05 14  #ThrowBackThursday :  (Class: Th 4:30 Mini Hip Hop Team - Abby Markward)
5:10 15  Shake a Tail Feather :  (Class: Th 4:30 Tap/Jazz - Fran Mangin)
5:15 16 Say Something
5:20 17 Feel It :  (Class: M 5:30 Int. Jazz - Kris McKinster)
5:25 18 When I Get My Name in Lights :  (Class: W 4:30 Musical Theater 8-10 yrs - Abby Markward)
5:30 19 Can't Stop the Feeling :  (Class: W 5:30 Hip Hop II - Abby Markward)
5:35 20 Bling :  (Class: Th 6:30 Senior Company - Lauren Mitchell)
5:40 21 What the World Needs Now :  (Class: T 4:30 Ballet I - Abby Markward, T 4:30 Ballet II - Allison Finklestien)
5:45 22 What You Made Me Do :  (Class: M 4:30 Small Fry Company - Kris McKinster)
5:50 23 Danza Kuduro :  (Class: S 9:30 Jazz I & II - Abby Markward)
5:55 24 Womanizer :  (Class: T 5:30 Travel Team - Kris McKinster)
6:00 25 Brave :  (Class: W 5:30 Lyrical 8-10 yrs - Allison Finklestien)
6:05 26 I Will Follow You - Annie and Bridget
6:10 27 Me Against the Music :  (Class: W 6:30 Int. Hip-Hop - Abby Markward)
6:15 28 Production/Finale :  (Small Fry Company, Junior Company, Travel Team, Senior Company)

 

Show B - 2018
TIME # Performance Name : Song Title
  1 Run Away Baby :  (Class: T 6:30 Tap Team I, S 11:30 Tap Team* - Fran Mangin)
6:15 2 SOLO - Lauren Yancer
6:20 3 I Will Wait - Julianna & Ava
6:25 4 Reverse :  (Class: W 5:30 Hip Hop Advanced, S 9:30 Hip Hop Int. Adv. - Kris McKinster)
  5 #throwback: (Class: Th 4:30 Mini Hip Hop Team - Abby Markward)
6:30 6 Word Up - Amanda Kendall, Isabel Brovender, Sophia Wasyliw, Rachel Myers
  7 Work :  (Class: M 4:30 Junior Company - Leigh Bednoff)
6:35 8 Muddy Waters :  (Class: M 5:30 Advanced Modern - Leigh Bednoff)
6:40 9 I Can Hear the Bells :  (Class: Th 6:30 Musical Theater Team* 10-13 yrs - Abby Markward)
6:45 10 Trio - Kasey, Annie and Bridget
  11 What You Made Me Do :  (Class: M 4:30 Small Fry Company - Kris McKinster)
6:50 12 Stepsisters Lament :  (Class: M 6:30 Musical Theater Team - Allison Finklestien)
6:55 13 SOLO - Chessy Engro
7:00 14 Fergalicious :  (Class: Th 4:30 Hip Hop Competition Team Jr. - Sami Bootel)
7:05 15 Daddy Lessons :  (Class: M 7:30 Lyrical / Jazz Team * - Allison Finklestien)
7:10 16 Fire and Rain :  (Class: W 6:30 Lyrical Teen - Allison Finklestien)
7:15 17 Supermarket Flowers :  (Class: M 5:30 Advanced Modern - Leigh Bednoff)
7:20 18 Ramalama :  (Class: S 10:30 Jazz Int. - Kris McKinster)
  19 Bling :  (Class: Th 6:30 Senior Company - Lauren Mitchell)
7:25 20 Photograph :  (Class: M 6:30 Modern Int. - Leigh Bednoff)
7:30 21 I Will Follow You - Annie and Bridget
7:35 22 Bossy :  (Class: Th 5:30 Hip Hop Competition Team B - Sami Bootel)
7:40 23 Schuyler Sisters - Sophia, Annie and Madison
  24 Womanizer :  (Class: T 5:30 Travel Team - Kris McKinster)
7:45 25 Purse First :  (Class: Th 7:30 Int/Adv. Jazz - Allison Finklestien)
7:50 26 Incomplete - Kasey and Chessy
7:55 27 Hanging Tree :  (Class: Th 5:30 Lyrical Team Jr. - Allison Finklestien)
8:00 28 Wolf :  (Class: M 7:30 Lyrical / Jazz Team * - Allison Finklestien)
  29 Proud Mary :  (Class: T 5:30 Pee Wee Company, M 4:30 Pee Wee II - Fran Mangin)
8:05 30 Fuego :  (Class: M 5:30 Ballet Int, T 6:30 Adv Ballet / PrePointe, T 7:30 Adv. Ballet/Pointe - Allison Finklestien)
8:10 31 SOLO - Kasey Duffy
  32 Production/Finale :  (Small Fry Company, Junior Company, Travel Team, Senior Company)